Kłykciny kończyste – brodawki weneryczne

Kłykciny kończyste (condylomata acuminata- brodawki weneryczne)

Kłykciny płciowe są spowodowane przez wirus brodawczaka (HPV). Kłykciny to zmiany w obrębie skóry i błon śluzowych narządów płciowych, Brodawki widoczne sa podczas badania, istnieje wiele metod leczenie jak np elektrokoagulacja, wymrazanie, U osób zakażonych HIV mogą utrzymywać się przez długi czas.

Okres inkubacji około 1-6 mies. być przyczyną rozwoju brodawek odbytniczych. Zmiany wywołane przez podtypy 16 i 18 HPV sa trudne do zauważenia,zwiększają ryzyko nowotworów szyjki macicy, odbytu, pęcherza moczowego i wystąpienia zmian skórnych typu bowenoid papulosis. Pozostałe podtypy HPV powodują brodawki.

Kłykciny przypominaja powierzchnię kalafiora. U mężczyzn występują pod napletkiem, w cewce moczowej i na trzonie prącia, wokół odbytu i w odbytnicy, najczęściej u homoseksualnych mężczyzn. U kobiet wystepuja na sromie, ścianie pochwy, szyjce macicy i okolicy krocza.

Brodawki płciowe nalezy róznicowac z kłycinami wystepującymi w przebiegu kiły Należy wykonac w odstepie 3 miesięy badanie w kierynku kiły. Badanie PCR umożliwia wykrycie HPV,

W chwili obecnej nie istnieje w 100% skuteczna terapia, bardzo częste sa nawroty. Brodawki płciowe można usunąć, poprzez krioterapię, elektrokoagulację, lub wyciecie zmiany chirurgiczne Mozna zastosowac takze kremy miejscowo zawierające (podofilotoksynę, podofilinę, 5-fluorouracyl, kwas trichlorooctowy, .imikwimod. Leczenie jest długotrwałe i często okazuje się nieskuteczne.

W przypadku zmian wewnątrzcewkowych skutecznością cechuje się Thiotepa. u mężczyzn skuteczny jest 5-fluorouracyl stosowany 2-3 razy dziennie, Obrzezanie mężczyzn może zapobiec nawrotom.

Be the first to comment on "Kłykciny kończyste – brodawki weneryczne"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*